INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław (Walenty od Bł. Kunegundy) Kamieński (Kamiński)  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1964-1965 w XI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kamieński (Kamiński) Stanisław, imię zakonne Walenty od błogosławionej Kunegundy (1705–1781), pijar. Ur. 27 IX w Wasiłowie w diec. chełmskiej. Do pijarów wstąpił 15 VIII 1720 r. Po nowicjacie w Podolińcu został skierowany do szkoły w Rzeszowie, gdzie uczył arytmetyki i składni. W r. 1727 uczył poetyki w Łowiczu, w l. 1728–30 wykładał retorykę w Warszawie. Tego samego przedmiotu uczył w Łowiczu w l. 1731–3. Do Warszawy powrócił jako profesor filozofii. Był rektorem warszawskiego domu pijarów w l. 1743–5. W r. 1745 został wybrany prowincjałem. Jako prowincjał przeciwstawiał się reformatorskim poczynaniom S. Konarskiego. To najprawdopodobniej było powodem, że Konarski chciał się go pozbyć i razem z bratem wręczył 19 III 1750 r. papieżowi Benedyktowi XIV memoriał oskarżający K-ego i generała zakonu Delbecchi o zaniedbania w zarządzaniu prowincją polską, z prośbą o mianowanie rektora krakowskiego Cypriana Komorowskiego wizytatorem apostolskim. Spór skończył się przegraną K-ego z powodu zdecydowanej interwencji papieża Benedykta XIV na korzyść Konarskiego. Zaś w r. 1751 już wizytator apostolski polskiej prowincji pijarów, Cyprian Komorowski, zawiesił K-ego w czynnościach prowincjała. Wydany po przeprowadzonym śledztwie wyrok skazywał K-ego na wysokie odszkodowanie pieniężne i dożywotnio pozbawiał prawa piastowania jakichkolwiek godności w zakonie (lipiec i sierpień 1752). Wyrok złagodzono w następnych miesiącach, jednak utrzymano zakaz sprawowania urzędów zakonnych. Wyjechał tedy K. z początkiem 1753 r. do Krakowa, gdzie był egzaminatorem słuchaczy studium teologicznego, które pijarzy prowadzili dla młodych zakonników ze swojej prowincji. Krzątał się też K. przy budowie fasady kościoła pijarskiego w Krakowie, ale do końca życia pozostał odsunięty od głównego nurtu życia zakonu. Zmarł po długiej chorobie w Krakowie 11 II 1781 r.

W pamięci potomnych zapisał się K. opozycją przeciw reformom Konarskiego, stąd przedstawiano go jako człowieka kłótliwego, ograniczonego, a nawet jako wcielenie wstecznictwa. Współczesne źródła zakonne przedstawiały go, nawet po porażce z Konarskim, w daleko lepszym świetle. Podczas pełnienia urzędu rektora, a potem prowincjała cieszył się szerokim poparciem konfratrów, bynajmniej nie tylko obskurantów. Pamiętny na rozwiązanie zakonu w poprzednim stuleciu bał się ryzyka i bez wyraźnej decyzji Rzymu nie chciał się angażować w sprawę reformy.

K. Estreicher podaje za S. Bielskim, A. Jocherem i J. D. Janockim, iż K. był autorem mowy na pochwałę Tomasza z Akwinu i pracy pt. Controversiae a religiosis, sam jednak nie widział egzemplarzy tych druków; obecnie też nie można ich odszukać. Być może, zaszło nieporozumienie, K. zaś nie jest autorem żadnej drukowanej pracy.

 

Estreicher; Jocher; Enc. Org.; Podr. Enc. Kośc.; Bielski, Vita et scripta; Horányi A., Scriptores Piarum Scholarum, Budae 1809; Viñas T., Index bio-bibliograficus, Romae 1908; – Jobert A., La Commission d’Education Nationale en Pologne, Parls 1941; Kamiński J. A., Materiały do monografii i historii rodzin Kamieńskich i Kamińskich, Lw. 1854–6 II 32, 83; Konopczyński W., Stanisław Konarski, W. 1926; Kot S., Historia wychowania, Lw. 1934; Kurdybacha Ł., Działalność pedagogiczna S. Konarskiego, Wr. 1957 s. 53; Nowak-Dłużewski J., Stanisław Konarski, W. 1951 s. 44, 56–8, 95; Pitala A., Kolegium pijarów w Krakowie, „Nasza Przeszłość”, T. 15: 1962 s. 77; Rose W. J., Stanislas Konarski, London 1929; Zaleski, Jezuici, III cz. 2 s. 771; – Historia domus Varsaviensis Scholarum Piarum, Wyd. L. Chmaj, Wr. 1959; – Arch. klaszt. Pijarów w Kr.: Arch. pol. prowincji, Matricula nr 73, Liber suffrag. Lovic. s. 296–7, Liber suffrag. Vielun., s. 238–9; Arch. Gen. dei Scolopi, Roma: Reg. rel. 40 k. 26.

Rafał Leszczyński

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.